Maglaj Rijeka Bosna
Općina Maglaj je geografsko, klimatsko, prirodno i ekonomsko područje, koje je smješteno oko rijeke Bosne 125 km sjeverno od Sarajeva i dio je ekonomske regije Centralna Bosna.Teritorijalno i administrativno je sastavni dio Ze-do kantona. Općinu čini 36 naseljenih mjesta organizovanih u 20 mjesnih zajednica. Graniči se sa općinama; Doboj, Petrovo i Teslić iz Republike Srpske, Banovići iz Tuzlanskog kantona i općinama: Tešanj, Zavidovići i Žepče iz Ze-do kantona.Grad
Maglaj, kao najveće naseljeno mjesto u općini, nalazi se na nadmorskoj visini od 169 m. Reljef općine ima karaktaristike prelaza iz nizijskog u planinsko područje, sa dobrim rasporedom prirodnih bogatstava: šume, rijeke, obradiva poljoprivredna zemljišta, mineralna bogatstva, raznovrstan biljni i životinjski svijet.
Maglaj je jedan od najstarijih gradova u BiH koji se u pisanim dokumentima spominje već 1399. godine u Povelji Kralja Stjepana Ostoje, zvanično po imenu, u doba bosanske samostalnosti u Povelji Ugarsko-Hrvatskog kralja Maglay“(Pod našom tvrđavom Maglaj).
Vodotoci
Kroz središte općine protiče rijeka Bosna koja pripada Crnomorskom slivu, a u urbanom dijelu razdvaja stari i novi dio grada. Na gradskom području, na lijevoj strani obale Bosne izgrađena je kamena obaloutvrda sa zidovima u dužini cca 2.0 km sa šetalištem uz kej što daje veoma lijepu sliku našem gradu.
Pored rijeke Bosne na teritoriji naše općine postoje još i veći vodotoci kao što su Jablanica, Bistrica, Liješnica i Fojnica.
Saobraćajnice
Maglaj ima izvanredan geoprometni položaj i dobru povezanost sa svijetom tako da teritorijom općine, neposredno kroz urbano područje općine, u dužini cca 30 km, prolazi željeznička pruga Šamac-Sarajevo- Ploče.
Magistralni put M-17 koji je preko Hrvatske veza sa srednjom Evropom u dužini od 18,20 km prolazi kroz urbani dio općine, kao i Regionalni putevi u dužini od 23,50 km.Lokalni putevičine večinu putne infrastrukture u dužini od 81,60 km, te Nekategorisani putevi dužine 56,00 km.