Neformalna grupa „Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka u Maglaju“ otkrila nezakonite radnje općinskih vlasti?

Već dugo se o ovome priča i slabo koga je ta priča interesovala,pa tako i nas, sve dok nam se nisu obratili članovi neformalne grupe i prezentovali dokaze o nezakonitim radnjama općinskih vlasti, pa shodno tome neformalna grupa građana „Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka u Maglaju“ je u srijedu 09.04.2021.g u Maglaju organizovala uličnu akciju pod nazivom „Problem nelegalne eksploatacije šljunka u Maglaju čeka na rješavanje“ sa Info štandom, na kojom su građane putem promotivnih letaka i u razgovorima sa njima upoznali o problemu nelegalne eksploatacije šljunka i ciljevima kampanje za njegovo rješavanje.

Ovo je već dugo tema koja se vrti po portalima i društvenim mrežama pa i lokalnoj televiziji i shodno tome, a u cilju informisanja građana, morali smo kontaktirati nekoga iz grupe da nam detaljnije objasni o čemu se stvarno radi.

Za naš portal Zumra Gušo član ove grupe upoznala nas je o slijedećem:  „Tražili smo informaciju od Agencije za vodno područje rijeke Save, koja je jedina nadležna dati saglasnost za eksploataciju šljunka i minerala, i jako brzo smo dobili odgovor /prilog slika 1/, tako da ovo našoj inicijativi i pokrenutoj kampanji daje novu dimenziju, jer je više nego jasno da svi oni koji bilo gdje iskopavaju šljunak na području naše općine kopaju nelegalno. Ono što je činjenica, za što posjedujemo validne dokaze, je da je u koritu rijeke Bosne od početka ove godine eksploatisan šljunak, a posljednji ugovor koji je bio važeći sa Agencijom za vodno područje rijeke Save istekao 30. decembra“ – izjavila je članica Grupe Zumre Gušo.

Takođe, neformalna grupa građana „Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka u Maglaju“ se zalaže i pokrenula je kampanju da uređenom, konkretno definisanom legislativom, nadležne institucije dodjeljuju koncesije ili daju administrativne dozvole sa preciziranim količinama očišćenog materijala i eksploatisanog šljunka, čime se obezbjeđuje uređeno korito rijeke Bosne, što će dovesti do toga da su građani efikasnije zaštićeni od mogućih poplava, opasnosti za živote i materijalnih šteta.

Zaključak se svodi na jedno, nelegalno niti jedna firma ne bi ušla u korito rijeke Bosne, kod centra grada, da nema bilo kakvu zakonsku ili protuzakonsku dozvolu od nadležnih općinskih vlasti u Maglaju. Da li je riječ o kriminalu općinskih vlasti, koruptivnim radnjama u Maglaju ili o zakonom definisanoj eksploataciji, mišljenja smo da bi to trebali da utvrde organi koji su zaduženi za to.